To właśnie wtedy zacząłem zagłębiać się w tę historię i dowiedziałem się, że wbrew mitom, które wielu Amerykanów opowiada o Dzikim Zachodzie i miejscach takich jak Kalifornia, nie był on krainą wolności. W istocie praktykowano tam niewolnictwo-podczas gorączki złota do Kalifornii sprowadzono czarnych niewolników, a proceder ten trwał tam aż do wojny domowej. Gigantyczny spektakl wyprodukowany na potrzeby Cineramy (systemu, który atakując zmysły widzów równoczesną projekcją z trzech projektorów na otaczający widzów ekran i stereofonicznym dźwiękiem miał być rewolucją w kinie) jest sagą rodzinną zawierającą wszystkie elementy klasycznego westernu. Rodzina Prescottów z Nowej Anglii wyrusza w 1839 roku znad Ohio na zachód.

To w zasadzie niekończąca się wojna – Stany Zjednoczone próbują przejąć Zachód od rdzennych Amerykanów, którzy byli naprawdę potężni, a podbój tych terenów przez Stany wcale nie był przesądzony. Amerykanie naprawdę próbowali wielu rozwiązań, by zdobyć ten rejon. Korpus wielbłądów niestety nie wypalił, ponieważ zwierzęta były za bardzo charakterne i pluły na żołnierzy.

Lilith przenosi się do St. Louis, gdzie zarabia na życie jako tancerka. 10 lat później rusza do Kalifornii, gdyż jeden z jej wielbicieli zapisał czy nie news good news jej w spadku kopalnię złota. Jest naprawdę sporo ciekawych opowieści o przygranicznych miasteczkach na Zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Jak zdobywano Dziki Zachód – streszczenia odcinków

Dla wielu imigrantów z Europy amerykański Zachód był naprawdę atrakcyjny, ponieważ można było otrzymać tam dużo więcej ziemi niż na Wschodzie i to za niższą cenę. Czasami nawet nie trzeba było jej kupować, wystarczyło po prostu na niej usiąść czy rozbić obóz i po pewnym czasie stawała się twoja. Dla wielu był to swego rodzaju amerykański sen.

  • Amerykanie naprawdę próbowali wielu rozwiązań, by zdobyć ten rejon.
  • Jednak w wielu przygranicznych miasteczkach Dzikiego Zachodu nie było wcale aż tak „dziko”, a w niektórych miejscowościach obowiązywały bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące kontroli broni niż obecnie w Stanach Zjednoczonych.
  • Do omówienia jest po prostu mnóstwo materiału.
  • W czasie wędrówki zostają napadnięci przez bandę złoczyńców, jednak dzięki pomocy trapera Linusa Rawlinga (James Stewart), udaje się im wyjść z opresji.
  • Gigantyczny spektakl wyprodukowany na potrzeby Cineramy (systemu, który atakując zmysły widzów równoczesną projekcją z trzech projektorów na otaczający widzów ekran i stereofonicznym dźwiękiem miał być rewolucją w kinie) jest sagą rodzinną zawierającą wszystkie elementy klasycznego westernu.

Podczas pełnej niebezpieczeństw podróży dzieli los z innymi osadnikami poszukującymi swego miejsca… Poszczególne epizody opowiadają o losach trzech pokoleń Prescottów. Rozgrywają się podczas wojny secesyjnej (tę część zrealizował John Ford), w czasie budowy kolei żelaznej i walk toczonych z Indianami (George Marshall) oraz w klasycznej scenerii miasteczek Dzikiego Zachodu. Farmer z Nowej Anglii, Zebulon Prescott, wraz z żoną i dziećmi wyruszają na zachód w poszukiwaniu lepszych warunków życia. W drodze poznają trapera, Linusa Rawlingsa, w którym córka Prescottów, Eve, zakochuje się. Gdy Zebulon i Rebecca toną, Eve i Lilith osiedlają się nad brzegiem rzeki.

Seriale

Opowieść o podboju o Ameryki Północnej przez pionierów. Zaprezentowany zostanie kluczowy dla historii USA okres – od wywalczenia niepodległości przez kolonie do wybuchu wojny secesyjnej. Jerzy Waszyngton, Alexander Hamilton, Abraham Lincoln, Daniel Boone, Lewis i Clark, Tecumseh, Andrew Jackson, Davy Crocket, Jim Bowie i Kit Carson.

Dziki Zachód: historyczne mity, które stworzyła pop-kultura. Rozmowa z historykiem Kevinem Waitem

Każdy odcinek poświęcony jest innej postaci. Materiały zrealizowane nowatorską metodą dokumentalną, która łączy zdjęcia z dronów i kamer sportowych. Rodzina Prescottów wyrusza z Nowej Anglii, chcąc dzielić niełatwy los pionierów kolonizujących Dziki Zachód. W czasie wędrówki zostają napadnięci przez bandę złoczyńców, jednak dzięki pomocy trapera Linusa Rawlinga (James Stewart), udaje się im wyjść z opresji. Epicka superprodukcja, nagrodzona Oscarem za scenariusz, montaż i dźwięk; pierwszy film w systemie cineramy – szerokoekranowej projekcji dwuwymiarowego obrazu. Zrobiłem doktorat w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Pensylwanii na temat historii niewolnictwa na amerykańskim Zachodzie.

Najbardziej podobne filmy do Jak zdobywano Dziki Zachód

Pomysł na serial zrodził się w firmie producenckiej Dash Pictures, w której pracował Dan Sharp, a potem wraz ze swoim zespołem zaczęli badać tło wydarzeń i ustalać, co chcieliby zawrzeć w swojej produkcji. Wtedy też zaproszono mnie do współpracy w charakterze konsultanta historycznego. Moim zadaniem była pomoc w ustaleniu struktury programu, określeniu, na czym powinniśmy się skupić i oddzieleniu faktów od mitów. Na temat Dzikiego Zachodu krąży wiele stereotypów, dlatego chcieliśmy przebić się przez nie i dotrzeć do prawdy. Myślę, że widzowie będą zaskoczeni tym, jak bardzo krwawa jest ta historia.

Jak zdobywano Dziki Zachód: Dzikie ostępy

Na przykład, gdy oglądaliśmy filmy z Clintem Eastwoodem, to zawsze widzieliśmy dobrze uzbrojonych kowbojów, którzy przez cały czas oddawali do siebie strzały. Jednak w wielu przygranicznych miasteczkach Dzikiego Zachodu nie było wcale aż tak „dziko”, a w niektórych miejscowościach obowiązywały bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące kontroli broni musisz to wiedzieć: opinie o tokenexus niż obecnie w Stanach Zjednoczonych. Na przykład, gdy wjeżdżało się do jednego z takich miast, trzeba było oddać broń szeryfowi, ponieważ nie można było poruszać się z naładowanym pistoletem przy pasku. Zadanie było naprawdę trudne, ponieważ temat ten moglibyśmy kontynuować i przez sto odcinków. Do omówienia jest po prostu mnóstwo materiału.

Wyzwanie polegało zatem na ustaleniu, co tak naprawdę powinno się tu znaleźć. Na stosunkowo wczesnym etapie produkcji podjęliśmy decyzję, że odcinki będą przedstawiać, skupiać się na okresie od 1800 roku, począwszy od europejskie akcje: china data i brexit angst, aby ustawić dźwięk Thomasa Jeffersona, Lewisa i Clarka, aż do końca Wojen z Indianami i zasiedlenia takich miejsc jak Północna i Południowa Dakota oraz Kalifornia. Właśnie wtedy znaczna część amerykańskiego Zachodu została zasiedlona.

Skupiliśmy się zatem na pionierskim okresie w historii Zachodu. Jak zdobywano Dziki Zachód (ang. How the West Was Won) – amerykański western z 1962 roku. Film podzielony na segmenty jest epicką sagą o rodzinie Prescottów – osadników, którzy ruszyli na Dziki Zachód. Rodzina Prescottów wyrusza na zachód w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Gdy Zebulon i Rebecca giną, ich córki osiedlają się nad rzeką.